Koeraeluga harjumine

Sellest on nüüd umbes 2,5 nädalat kui Hera meie perega liitus. Jah, ma tean, tegelikult on tunne, nagu ta oleks meil juba olnud vähemalt 2,5 kuud kui mitte aastat! Mis siis selle ajaga muutunud on?

Lubasin enne koera võtmist, et just mina hakkan olema see, kes hommikuti koeraga väljas jalutamas käib. Seega on minu jaoks kõige suurem muutus see, et ma ei lükka enam äratust 3-5 korda edasi, vaid ärkan reaalselt esimese tirina peale (6:00), panen soojalt riidesse; kakakoti, maiuse ja taskulambi erinevatesse taskutesse ja lähen Heraga õue. Ükskõik, mis ilmaga, isegi siis kui Hera väga ei tahagi 😀 Aga teate, jumalast mõnus on! Värske õhk ja väike liikumine (30-40 minutit) äratavad nii mõnusalt üles, et hommikud on minu jaoks saanud täiesti uue kvaliteedi. Kuna kõigi riidekihtide vahelt ongi koledatele ilmastikunähtustele (nagu vihm ja tuul, kujutate ette!?) avatud ainult mu nina ja silmad, siis ei kurda ka absoluutselt. Nagu öeldakse, pole olemas halba ilma, on kehv riietus. See ütlus ongi ilmselt koeraomanike poolt välja mõeldud ja öeldud.

Pesen põrandaid keskmiselt kaks korda nädalas. Varem pääsesin lihtsamalt: piisas ühest korrast 1-2 kuu peale. No mis teha, pole vist suurem asi põrandajapesija, eriti kui otseselt vajadust ei näe. Nüüd aga näen vajadust. Ja tihti.

Mul ei ole kodus enam ühtegi vaipa, mida ma sihtotstarbeliselt kasutaks. Kuna Hera armastas alguses oma junnid meie valgetele vaipadele teha, siis pole ilmselt väga suur ime, et need vaibad ei ole enam eriti valged ja eriti ilusad, mistõttu ma korjasin need silma alt ära, et need põhjalikult ära puhastada ja tagasi panna kui Hera on kodurüvetamise kombest lahti saanud.

Lauale ei tohi midagi jätta. Kui Hera esimest päeva üksi kodus oli, siis tõmbas ta diivanilaualt koos linikuga maha lille ja küünlahoidja. Lill oli korralikult läbi rapitud, plastmasstops ära puretud ja keraamiline pott korralikult kardina taha peitu viidud. Mis te arvate, kus muld oli? Loomulikult valge vaiba peal! 🙂

Kui diivanilauale jätmise ohtlikkusest saan ma nüüd tagantjärgi isegi aru, siis seda, et ta köögilaualt tassid maha tõmbab ja oma pessa viib, ei osanud keegi ette kujutada. Või et ta kardinad eest tõmbab. Ei, mitte külgede peale eest ära, et parem meid koju oleks oodata, vaid maha, alla, põrandale. Kui ma mõtlen meie libedatele põrandatele, siis veidi ajab see vaatepilt muigama, kuidas ta kardinaid alla üritab tirida, aga ise kohapealt ära libiseb. Samas, need hetked, kui ma neid kardinaid (jah, seda on nüüd juba korduvalt juhtunud) tagasi riputan ei ole enam nii naljakad olnud, sest et see on lihtsalt nii tüütu ja nüri tegevus!

Kogu seda “kodu uuenduskuuri” läbi elades olen põrganud vastu suhtumist, et koerad ongi pätid ja närivadki mööblit, jooksevadki nagu hullumeelsed sulle vastu kui sa poekottidega koju saabud, hüppavadki ja näksavadki mänguhoos; tirivadki kardinaid maha ja roojavadki tuppa. Et koerad ongi lihtsalt sellised “sõbrad”, aga noh, samas vastukaaluks nad limpsivad nägu ja kaitsevad kodu või midagi.

Mulle see jutt ja suhtumine eriti veenev ei olnud, eriti kuna ma saan ju aru, et see tuppa oma häda tegemine ei ole tingitud põiepidamatusest (õhtust hommikuni 9-10 tundi ei ole probleem, miks siis päevasel ajal järsku 30 minutit on?), vaid seal taga on mingid muud hirmud.

Ostsin endale Koerakuulaja raamatu, lugesin õhtuga läbi ja pean ütlema, et nii lihtsat, loogilist, selgete põhjenduste ja praktiliste näidetega raamatut pole ma vist elusees lugenud. See peaks olema igale koeraomanikule kohustuslik kirjandus. Ilma naljata!

Ma ei hakka siinkohal seda raamatut ümber jutustama, selleks tuleb ilmselt eraldi aeg ja blogilehekülg võtta, aga põhiline point on see, et koera kasvatades tuleb lähtuda hundikarja reeglitest ning läbi lihtsate ja selgete signaalide võtta koeralt ära talle ülejõu käiv liidrirolli kohustus. Sest et justnimelt see alfa roll ongi see, mis paneb koera meie mõistes halvasti käituma: mööblit närima, tuppa junnima, hüppama, kraapima, haukuma, kiljuma jne jne.

Ma ei saa öelda, et Hera oleks 4kuuselt mingi probleemne koer olnud, pigem koer nagu koer ikka, ehk isegi veidi rahulikum, kuid sellised tüüpnähtused ilmnevad ikka. Pärast seda kui me oleme neid raamatus lahtikirjutatud põhimõtteid ca 24h järginud, on selgelt näha, et koera suhtumine on muutunud. Ta on vabam, rahulikum ning silmnähtavalt usaldab meid. Kokkuvõttes on kõigil rõõmu rohkem 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s