Itaalia 2017

Vaatasin terve eelmise suve erinevaid lennupakkumisi ja ei suutnud otsustada, kuhu minna tahaks. See, et kuskile tuleb minna, oli aga selge 🙂 Hakkasin siis sihtkohtade kaupa kaardi pealt vaatama, et mis sinna lähedale jääb ja mida teha oleks. Kui Napoli kaardilt üles leidsin, siis oli selge, et just sinna ongi vaja minna. Põhjusteks Vesuuv, Pompei, Sorrento, Amalfi.. Sekundiga olin müüdud! Marko ei vaielnud ka vastu ja mõttest saigi plaan.

21. oktoober – matkapäev

Äratuskell käib 5.30, kiire kohv ja hommikusöök ning 6:20 helistab juba ette tellitud taksojuht, et ega me juhuslikult magama pole jäänud. 7.00 väljub Lux Express Riiga. Kuna reisime seekord ilma lasteta, siis saame endale lubada rohkem matku ja seiklusi (loe: vahvaid ebamugavus 😀 ), kui koos lastega jaksaks ette võtta. Buss on täis, istmed on mugavad, jalaruumi on palju ja seljatoed käivad isegi alla. Sõit kestab 4,5h, millest ca 1h magan mugavalt maha. Võib öelda, et on ideaalne talvehommik: taevas on pilvitu, päike eredalt munakollane, heinamaa kohal udu, kõik veel roheline krõmpsuvalt härmas ning taamal seisavad paar kitse. Mida sa veel soovid?

Riia bussijaamas tuleb esimene ümberistumine. Lux Expressil on korraldatud transfeer lennujaama ja piletile on isegi joonistatud, kuhu selleks minema peab. Millest piletilt otseselt aru ei saa, on see, et tegemist on tavaliste taksodega. “Green taxi” ütleb dispetšer. Esimene Green Taxi taksojuht, kes kohtumispaika jõuab, ei tea diilist midagi. Või siis lihtsalt ei saa aru, sest taksojuht nr 2 teab väga hästi, milleks ta sinna saadetud on ja viib meid kiirelt lennujaama.

Riia lennujaamas ootame paar tundi. Sööme muffini, joome huvitavat kohvi, mille nime ei suuda enam meenutada ja hängime niisama ringi. Ega seal midagi väga teha polegi. Enne äralendu Milanosse lubame endale ühe Lätis valmistatud kirsiõlle. Maitseb rohkem nagu kali, olen paremat saanud, ka Lätimaalt.

Ma ei tea, mis värk nende lennukitega on, aga kipun ära vajuma kohe kui lennuki mootoreid vähe rohkem käima pannakse ja ruleerima hakatakse. Ärkan eneselegi ootamatult hetkel kui lennuk stardikiirendust alustab. Äkki olen ajaga arenenud selliseks magajaks, et kui uni on, siis magan, sõltumata ajast või kohast. See vajab veel testimist. Fun fact: minu kõrval istuv noormees aevastab lennu alguses kaks korda. Ülejäänud lennu aja luristab hoolega nina. Huvitav, millal ma nii kaugele arenen, et sellises situatsioonis taskurätikut pakkuma hakkan? 😀 Seekord otsustan sellest probleemist üle olla – jah, magades 😀 Kahest ja poolest tunnist, mis lennuk õhus on magan ma ca poole. Ülejäänud aja loen ajakirja ja imetlen Alpe.

Ma ei ole kunagi olnud see, kes lennukiaknast pilte teeb, aga seekord ei suuda vastu panna – see on lihtsalt nii imeliselt võimas, et otsustasin killukese mälestuseks kaasa võtta. Need lumised mäetipud, mägikülad, mägiteed, salajased mägijärved ning lumesula veerennid mäenõlvadel. Igas orus külake, udu või pilved mägede vahel ja orgudes. Kaljumäed nii kaugele kui silm ulatub. Võimas. Ja sina oma väikses lennukikökatsis – kuivõrd pisike ja mööduv nähtus nende ajatute hiiglaste jaoks.

Matkapäev hakkab lõpule jõudma, kui õhtul ca 22 paiku Napolis oma esimese ööbimiskoha ukse taga peatume. Alguses ei saagi täpselt aru, kas see on ikka õige koht, kuhu taksojuht meid maha pannud on. Uks on megasuur ja massiivne ning ilmselgelt lukus. Pärast koodile helistamist käib klõps ja uks annab järele. Sellegipoolest peab korralikult jõudu rakendama, et end sealt sisse pressida. Huvitav, palju selline jurakas kaaluda võib?

Esimesest uksemassiivist sissepääs on alles esimene hämming. Leiame end sisehoovist, kus hämmar jätkub. Otse ees asuva maja 3.korruse rõdule on tõmmatud lipp, kuhu peale on joonistatud meie hotelli nimi. Okei. Ega booking.com 9.0 reiting ilma asjata ole antud, eks 🙂 Astume majja sisse ning vahime tõtt liftiga, mis on ilmselt kuskilt aastast 1800 😀 Jah, sellist vaatepilti me oleme just alles Hispaanias näinud, aga ikkagi! Lifti me ei kasuta, kuna esmane info ütles, et retseptsioon on 1.korrusel. Väike kahtlus hakkab hinge tulema, kui meie lugemise järgi 1.korrusel on pime ning suured aknad avanevad pimeda sisehoovi poole. Teine korrus on analoogne. Kolmandal korrusel põleb tuluke ning infotahvel ütleb, et oled jõudnud 1.korrusele 😀 Hea vist, et niigi läks! 😀 Viskame pagasi kiirelt tuppa ja läheme öist Napolit avastama.

Napoli on täielik peldik!

See on esimene mõte, mis peast läbi käib, kui kõnnime ümber ja läbi prügi, mida on nii üleajavate prügikastide ümbruses kui ka igal pool mujal. Autod ja rollerid sõidavad inimeste seas kitsastel tänavatel ja liikluseeskirjad tunduvad olevat soovituslikku laadi. Tunne on selline, nagu oleks sattunud kuskile Ladina-Ameerikasse, mitte ei uitaks ringi Euroopas. Jalutame mööda põhitänavat ning mööda street-food tänavat, mis on paksult täis friteeritud õli ja sellest väljavõetud produktide lõhna. Haarame kaasa paar näksi ja Itaalias kohustusliku pudeli veini ning naaseme hotellituppa järgmiseks päevaks välja puhkama.

22.oktoober – Duomo di Napoli ja äikesetorm

Hommikusöök hotellis tekitab omajagu elevust kui valik on tavapärasest tunduvalt saiasem ja pisut vist ka kesisem. Üritan saia röstida, aga loobun, kui tädi leti taga ütleb naerusuiselt juba kolmandat korda “No!” 😀 No hea küll. Panen siis niisama salaami ja juustu saiale peale. Kusjuures juustuviil on vähemalt sama paks kui sai… 😀

Check out, seljakott selga, käsikohver sangapidi järele ning päevaks linna avastama. “Pane kaart käest ära, sa näed välja nagu turist,” tahab Marko mulle öelda, aga vaatab siis meie kohvreid ja ei ütle midagi 😀 Mida see üks turistikaart siin ikka muudab. Liigume alguses samal marsruudil, mis eelmisel õhtul. Duomo di Napoli ees on ilmselt tavapärane rahvahulk ja kuigi kirikud ei ole minu isiklik kirg, siis otsustame, et piilume vähemalt sisse, mis seal siis nii erilist on. Eriline on see, et on pühapäev ja parasjagu on käimas jumalateenistus või mingi muu pühalik protsess. Kirik on rahvast täis, kes oma pinkide ees parasjagu seisavad ja kuulavad, mida boss räägib.

Tardun täielikult. Ma pole ristitud, pole usklik selle traditsioonilises tähenduses, aga pühakojad tekitavad aukartust. Ühtäkki oled kõige ilusamas toomkirikus, mida eales näinud oled, kus reaalselt ka toimetavad valgetes rüüdes papid, küünlad põlevad ja tossavad laval ning päris koor laulab päris kirikulaule. Ja sina oled seal oma sandaalides, seljakott seljas ja reisikohver näpu otsas ning üritad võimalikult vähe kära teha. Seda jama on raske kommenteerida 🙂

Käime kiriku risti-põiki läbi ning külastame ka tasulist osa, kus mosaiigid on “kindlasti palju ägedamad kui Roomas” 🙂 Pildistame ja filmime, kuid kogu selle aja tunnen, kuidas mul on pulss laes ja rõhuv tunne sees. Aukartus on meeletu. Mõtlen eelmise päeva Alpidele ja tõmban mõttes paralleeli. Aukartus ja imetlus on mõlemal juhul elust suurem, tunne või tõdemus tuleb aga erinevatest kohtadest. Igal juhul on see planeerimata kirikukülastus väga liigutav ja meeldejääv. Lisaks muudele imelistele maalidele, kaunistustele ja nikerdustele, jäid väga eredalt meelde sammastel olnud pildiraamid, mille seest olulised kirikutegelased justkui välja nõjatusid. Väga äge!

Pärast kirikut võtame suuna mere poole. Üle munakivide on kohati üsna vaevaline oma kohvrit vedada 😀 aga sihtmärk on silme ees ja minna tuleb. Oleme pühapäeva planeerinud ainsaks nö linnapäevaks ning kella 17ks broneerinud rendiauto, et linnast ära sõita. Kuni selle ajani tuleb siis aega parajaks teha.

Merepiirile jõudes tekib automaatselt meie ümber rohkem õhku – seda nii kaudselt kui otseselt. Meretuul on värske ja tunduvalt parem kui friteeritud õli lõhn, mis meid seni saatnud on. Tänavad on laiemad, inimestel on rohkem ruumi ja keegi ei rüsele. Kõlab juba nagu puhkus. Merekindluse juures võtame aja maha, naudime täidetud pitsat ja ootamatult teravat päikest, mis pilve tagant välja tuleb. Ja siis autole järgi!

Autoks tellime Itaaliasse Fiat Panda 😀 sest et kus mujal sa sellisega ikka sõita saad, pealegi pidid kõik pandad nunnud olema. Kätte antakse meile aga hoopis Peugeot 208, mis veidi tekitab pettumust, aga eks nende rentimistega nii ongi. Kui me oma väikse nunnu Peugeot’ga läbi vahepeal kohale saabunud äikesetormi Vesuuvi poole sõidame, selgub,et auto käitub kuidagi kummaliselt. Võib-olla nagu itaallane? 😀 Küll rakendub vihmasel teel veojõukontroll, et auto libisema ei hakkaks; küll sõidab ikkagi sinna, kuhu ise tahab, nii  et rooli keeramisest palju tolku ei ole. Hea küll, pole ka päris tavapärane vihmasabin. Maanteel sõidavad kõik ohutuledega 100 alas 50ga. Sadu on väga tugev ja nähtavus kohati olematu, nii et kaasliiklejate ohutuled ongi kõige selgemaks orientiiriks, kuhu suunda hoidma peaks. Kui külavaheteedele maha keerame, ei taha Peugeot ühest järsemast künkast üles minna. Jah, selge kiht vett voolab meile sealt vastu, kuid ikkagi?! Peugeot läheb lõpuks 1.käiguga, gaas põhjas, künkast üles. Umbes nagu minu Opelipunn talvel libedaga 😀

Kui oma ööbimiskoha lähedusse jõuame, on vihm mõnevõrra väiksemaks jäänud, kuid kogu see vihm, mis mäe kohal on maha sadanud, otsib nüüd mööda kitsaid tänavaid võimalust “koju” jõuda. Lühikese ajaga on kitsad mägiteed muutunud mäslevateks mägijõgedeks, mida mööda pahiseb alla uskumatu kogus vett koos kivide, tühjade pudelite, lillepottide ja ilmselt nii mõnegi muu vajaliku esemega. Sellist looduse jõudemonstratsiooni näen esmakordselt. Õhtusöögi sööme küll naaberkülas, kui õhtul toas naudime taaskord kohalikku veini. Seekordse pani meile tänutäheks kaasa esimene hotell. Nüüd saan aru küll, kust see 9.0 hinne tuleb 🙂

23. oktoober – Herkulaneum ja Sorrento

Ka öösel sajab äikesevihma ning hommikul on taevas veel pilvine. Hommikusöögi meisterdame endale olemasolevatest asjadest ise (self-catering) ning oleme kõige rohkem elevuses toolipatjadest, mis peale istudes käituvad nagu peerukotid 😀 Mõned naljad ei lähe iial moest! 😀 Maksame arve, soetame kaasa ühe peremehe meisterdatud veini, sest et otse loomulikult on tal ju oma veinitööstus, ning keerame autonina Vesuuvi poole. Niipea kui vulkaan nähtavale ilmub, on selge, et tipp on tugevalt pilvekihi sees ning sinna pole mõtet kohe minna. Teeme plaani kiirelt ümber ning suundume kohta nimega Herkulaneum – asulasse, mis 79. aasta vulkaanipurske tagajärjel hävines, kuid mis mingil põhjusel pole vähemalt meie kandis nii tuntud ja teatud kui Pompei. Pärast saan ka teada, miks 😀 Kohapealne giid teatab meile muidugi kohe, et “Kõik on palju parem ja ilusam kui Pompeis” ja eks ta selle eest palka saabki. Otsustame tuha alt välja kaevatud varemeis omal käel ringi vaadata ja loobume giidi teenustest. Kui me esimese asjana ennast hoopis suveniiripoodi unustame ja pärast hoovihma eest peitudes kohviautomaatide juures aega parajaks teeme, oleme selle valiku üle eriti rõõmsad.

Herkulaneum on parajalt suurel maa-alal väljakaevatud/taastatud linn, mille itaallased ise esialgu veidi pekki peerasid, kuid nüüd on ameeriklased, britid ja kes kõik veel neile appi tulnud seda ajalugu säilitama. Vaadata on seal üksjagu ja ehk taasavatakse ka vahepeal suletud olnud sektsioone. Kohati on vanad seinamaalid ja -mosaiigid ikka väga selgelt ja hästi säilinud, kohati aga pole mitte kui midagi järel. Kõige rohkem elevust tekitab üks puidust uksepiit, mis on küll täiesti söestunud, kuid endiselt oma kohal. Kõike kriipim koht on võlvialuste rida küla (linna?) servas, kus igas võlvialuses on hunnik skelette: terveid, katkiseid, täiskasvanute, laste… Ei tea, kas nad põgenesid sinna purske eest, kus püroklastiline voog nad silmapilkselt tappis või siis on need skeletid kõik lihtsalt efekti saavutamiseks ühte kohta kokku kogutud. Selge see, et Vesuuv nende elu väga järsult lõpetas.

Pärast linnaga tutvumist on aeg sealmaal, et võiks lõunat süüa. Tripadvisor aitab, kuid satume ootamatult hoopis ühte teise kohta, mis asub samuti mere ääres ning värskeid mereande pakub. Nii head ja suus sulavat risotot pole ma veel kuskil mujal saanud! 🙂

Kõhud head-paremat täis, heidame pilgu taas Vesuuvi poole ning kuna taevas on selgemast selgem, otsustame uuesti proovida. Sõidame ca pool tundi mägiteedel, saatjateks aeg-ajalt avanevad vaated Napolile ja merelahele. Juba see sõit ja vaated on rohkem kui oodata oleks osanud. Tipus on muidugi külm, kõigest 10 kraadi ja kerge värin tuleb sisse. Paraku selgub, et oleme oma plaanidega taas veidi puusse pannud 😀 kuna park on lahti 16ni, meie saabume aga kell 17. Viimased matkajad küll veel naasevad matkarajalt, kuid meid enam tõusule ei lasta. Pole midagi parata – kui ei jaga pea, siis peavad jagama jalad ning tuleb Vesuuvi vallutamist veel kolmandat korda proovida. Mingit erilist pettumist tunda ei jõua, sest õhtu on selge ja imeilus ning vaated võtavad valu ära 😀 Jätkame plaaniga – Ees ootab Sorrento!

Lookleme koos teiste autodega mööda kitsaid teid ning tundub, et veidi nagu istume isegi ummikus. Ühes kohas tõmbame tee serva, et pildistada. Turist võib! Seekordne hotell on nelja tärniga ning üle lahe vaatega Vesuuvile. Vastuvõtutädi ütleb, et tegi meie 66€ standard toale tasuta upgrade’i ning kui pärast küsime, kas sama hinnaga saaks samasse tuppa veel teisekski ööks jääda, siis saame kiirelt jaatava vastuse. Madalhooaja ja spontaanse reisimise eelised 🙂

Hotellist käib kord tunnis transfeerbuss alla Sorrentosse, mis tundub igati hea plaan, et ilma autota ümbrust avastada, nii et hakkame seda bussi kohe hoolega kasutama. Kõnnime mööda Sorrento vanalinna (vist), astume sisse pisikestesse poekestesse ning uurime kaupa. Kuna on megatuuline, siis soetan endale ühe mõnusa salli. Lisaks ostame lipsu, päikesekuivatatud tomateid (ilma õlita), mingit kohalikku maiust ning ekspressveini. Midagi on justkui aga veel täielikust Itaalia-kogemusest puudu. Puudu on veinikohviku kogemus. Uitame edasi ning märkame peagi silti “winebar“, kust kostab kellegi laulmist. “Veinikaraoke?” mõtleme ja jääme uudistama.

Tellime klaasi kohalikku veini ning veidi suupisteid. Klaasid täidetakse servani ning kohalike farmerite toodang on täitsa hea. Vahepeal selgub, et karaoke-tädi on hoopis õhtune esineja, kes fono taustaga erinevaid klassikuid esitab ja vahepeal natuke staaritseb ka kui annab teada, et “seda lugu ma küll ei laula!” ja ootab järgmist tausta 😀

Kui oleme lõpuks hotelli tagasi jõudnud, siis otsustame, et proovime ka hotellibaari veini ära. Veidi üllatuslikult on baaris ainult kahte sorti veini: valget ja punast 😀 Meie tellimuse peale täidetakse klaasid taas servani ning chillime fuajees kuni baaris tuled ära kustutatakse. Huvitav on see, et mitte kuskil ei tehta veiniklaasidel vahet nii nagu meil. Nii punane kui valge vein serveeritakse meie reisi jooksul nii hotellides, restodes kui ka igal pool mujal täpselt ühesugustesse pokaalidesse. Äkki me võiks ka sellega vabamalt võtta?

24. oktoober – Kapri

Hommikul ärgates on vähemalt minul veidi hõre tunne ja iiveldab – pole sellise rikkaliku veinijoomisega harjunud 😀 Kuna meie reisiplaan, nii palju kui meil seda on, on natuke nihkesse läinud, siis otsustame, et nüüd kohe on vaja Kapri saarel ära käia, sest et kuskile mujale see lihtsalt enam ei mahu. Sööme kiire hommikusöögi ja laseme end bussil linna sõidutada. Kõnnime sadamasse ja saamegi piletid 9:40 praamile. Ilm on üle keskmise tuuline ja meri lainetab päris korralikult. Sellest viimasest saan muidugi alles siis aru, kui oma pooletunnist merereisi juba alustanud oleme. Kui Marko naudib seda hüplemist ja kõhust õõnsat tunnet, öeldes et “sellepärast ju lõbustuspargis käiaksegi,” siis mina võiks öelda vastupidi – just sellepärast ma mingitel hulludel asjadel ei käigi 😀

Kui paat esimest korda nina päris kõrgele püsti ajab ja hooga laine põhja prantsatab, kiljuvad ja naeravad vanemad prouad ümberringi nagu oleks pensionipäev kätte jõudnud.

Mina ei naera, sest et mul on süda eelmise õhtu veinist niigi paha 😀 Mõtlen, et kas peaks päästevesti juba eos selga panema, sest erinevalt lennukist võib paadiga merel sõites sellest reaalselt kasugi olla. Kuigi külglainega pöördeid tehes on minupoolne aken vahepeal peaaegu vastu laineharja, otsustan selle päästevestiga veidi siiski oodata. Vanemate prouade palgapäev on ka selleks ajaks enam-vähem lõppenud ning vähemalt pooled neist hingavad paberkotti. Miks, ei tea? 😀 Kui ümberringi keskmisest rohkem köhima hakatakse, jagab meeskond juba ohtralt kõiksugu kile- ja muid kotte laiali. Jah, nüüd tõesti ei kilju enam keegi. Hoian pöialt, et ükski oksendaja seda mulle liiga lähedal ei teeks, äkki veel nakkab. Õnneks mu veab 🙂

Kui esialgne plaan oli Kapril võtta paadituur ümber saare, siis nii palju hädaline olen ma küll, et sellise lainetuse ja 10 korda väiksema avatud paadiga ma merele loksuma pole nõus minema. Sõidame hoopis funicular’iga üles mäkke ja kõnnime vaateid imetledes ringi. Kapri tundub olevat üks igavest bling saareke, kus on väga palju disainerpoode/butiike ning ainult tasulised vaated 😀 sest et kuhu sul ikka seal saare peal minna on? 1€ eest lunastasime pileti aeda, kust avanevad selle päeva parimad vaated.

Tagasi mandrile saame katamaraan-tüüpi alusega ja kuna meri on vahepeal rahunenud, on sõit nii talutav, et osa teekonnast taas kord magan 😀 Hotellis lubame endale selle reisi esimese ja viimase lõunaune, et õhtuks vajalikku energiat koguda. Nimelt on Sorrentosse jõudnud Kaido ja Ailet koos lastega, kes on viimased ei-teagi-mitu-kuud autoga Euroopat avastanud ning nüüd end sobivaks ajaks meie kanti sättinud. Sööme õhtul restoranis pitsasid ning jagame reisiseiklusi, mida neil on selle aja peale muidugi kordades rohkem kogunenud. Etteruttavalt võin öelda, et nemad olid selle reisi esimesed ja viimased eestlased, keda oma teel kohtasime. Sweet!

25. oktoober – Vesuuv ja Pompei

Kuigi eelmisel õhtul on tehtud plaan minna edasi Amalfi rannikut avastama, teeb vaade Vesuuvile hommikusöögilauas ärevaks. Ilm on selge, pilved (kui neid üldse on) on kõrgel – teeme selle Vesuuvi kohe täna ära! Kiire konsultatsioon sõpradega ning peagi sõidame üheskoos kurvilistel mägideedel Vesuuvi vallutama. Jah, päikesepaisteline võib küll olla, kuid taaskord ülimalt tuuline. Kõrgemal on ka temperatuur veidi madal, nii et paneme maksimaalselt riideid selga ja asume vantsima.

Vesuuvi poole minejatele avaneb huvitav äriskeem. Parkla asub matkarajale sissepääsust ehk 3-4km kaugusel ning autoga ülespoole ei lasta (välja arvatud meie teine katsetus, kui Vesuuv nö suletud oli). Parkimine maksab 5€ ning kui oled selle ära maksnud, siis pakutakse sulle võimalust soetada taksosõit piletiputkani. Otsustame seekord oma sammud hoopis täis kõndida ning loobume teenusest. Mäepilet maksab veel 10€ inimese kohta ning lõpuks ometi saame minna vulkaani vallutama.

Tipp tundub kaugel, kuid meil on tugev taganttuul, mis jõudsalt edasi lükkab ning kaunid vaated linnale ja lahesopile teevad matka täitsa mõnusaks. Rada läheb poolenisti ümber kraatri serva nii et kiikame sinna aeg-ajalt hoolega sisse. Diameeter tundub üüratu ja ei suuda isegi ette kujutada, kuidas ja kui palju siit laavat, kive jms välja lendas. Kraatrist ma pilte teha ei oska, seega vaatan pigem alla linna poole ja merele – Kapri paistab ka siit kenasti ära. Peatume viimases kohvikus ning joome kambapeale (miinus lapsed) ära kaasavõetud ekspressveini. Tehtud! Aga mis siin salata – tuul on ebameeldivalt külm ning vaikselt hakkab juba suusamäe tunne tekkima. Pakime end kokku ja asume tagasiteele, mis tänu nüüd juba vastutuulele tundub isegi keerulisem olevat. Täitsa huvitav oleks teada, mis nende iilide tugevus seal olla võis, sest kangest on tunne, et tugevamat tuult ei ole ma oma elus ka kunagi tundnud.

Hoian ühe käega kinni prillidest, et tuul neid eest ei puhuks, teise käega hoian käepidemest, et ma ikka otse allapoole liiguks ja rassin edasi. Seda ei pea vist mainimagi, et tuul vahepeal hinge kinni lööb. Üsna ekstreemne.

Ja keset seda tuulemöllu ning liivamaitset suus rühib inimeste vahel mäest üles Fiat Panda.

Kandilise oleku järgi pakun huupi, et mingi 86 aasta masin, aga väike ja väga tubli kui mööda treppe ja mida iganes Vesuuvi tippu sõidab 😀 Tõmbame kõhud sisse ja laseme masinal meist mööda sõita. Autol on peal kirjad, mis ütlevad, et tegemist on Vesuuvi Presidendiga. Järsku tundub kõik nii loogiline 😀

Selline rassimine, et mäest alla saada 😀 teeb ilmselgelt kõhud tühjaks, aga et Vesuuvi kogemus oleks täiuslik, käime läbi ka Pompeist. Kiire küpsis ja klementiin autos, et õhtusöögini vastu pidada ning juba olemegi kuulsas linnas. Kui Herkulaneumi giid ütles, et neil on kõik palju parem kui Pompeis, siis ega me ei osanud seda muuks kui kohalikuks huumoriks pidada. Samas ega meil sel hetkel ju võrdlusmomenti ei olnud. Pompei lööb mind loetud sekunditega pahviks! Jah, silm tuvastab juba tuttavaid ehitusmustreid ja seinamaalinguid, kuid millised mastaabid! Millised kujud ja skulptuurid! Millised templid ja väljakud, amfiteatrist rääkimata! Kõik on kordades suurem ja võimsam! Nii et kui Herkulaneum võis tollel ajal olla tõesti ehk küla, siis Pompei näeb ka varemetes välja kui kuningriik!

Arvatakse, et linnast võib ca 1/3 olla veel välja kaevamata ja linna servas on ka näha, kuidas mingid majad veel pinnase sisse kaovad. Põnev ja võimas! Meie käime läbi ehk napilt 1/4 hetkel olemasolevatest varemetest kui sedagi. Eks tavalised majad kipuvad korduma, kuid amfiteater, Apollo tempel jms sunnivad pikemalt peatuma. Huvitav on näha, kuidas laiadesse kividesse on vankrirattad omal ajal rööpad sisse sõitnud. Kui pika aja jooksul see juhtuda võis? Leian end korduvalt mõtlemas kooliaegse ajalooõpetaja peale 😀 Temaga koos võiks siin veelgi põnevam olla 😀

Vaatame, kuidas päike varemete taha loojub ning Vesuuv ikka uhkelt oma kohal seisab. Keset väga suure rahvaarvuga ala on see kõik nii selge sõnum sellest, kui väiksed ja väetid inimesed looduse ees on. Igapäevaselt on ehk Vesuuvi jalamil turvalisem elada kui Venemaa või Põhja-Korea naabruses, kuid kui loodus märatsema hakkab, siis ei aita ei läbirääkimised ega kaubaembargod. Mis tunne on elada sellise ajaloo kõrval?

Sööme õhtusöögi nö parklarestoranis, mis pakub minu maitsele selle reisi parimad pitsad. Või siis on lihtsalt kõht nii tühi 🙂 Seal samas broneerime endale öömaja ning suundume Salernosse, millest peab saama meie Amalfi rannikutripi alguspunkt. Kohe pärast bronni helistab B&B omanik ning küsib, kuna saabume. Kõik tundub laabuvat. Seda elamust, mis meid Salernos ees ootab, ei osanud küll karta ega oodata 😀

Leiame maja ilusti üles ja oleme pool tundi enne kokkulepitud aega kohal. Mida väraval ei ole, see on nupp, kell vms, millega enda olemasolust märku anda. Eemalt tuleb lühikest kasvu blondi poisipeaga naine, kes juba kaugelt midagi itaalia keeles karjub. Kuna ma mitte midagi aru ei saa, siis ma igaks juhuks vastu ei karju. Seda enam, et proual on telefon kõrva ääres – mõned siin kasutavad veel telefoni nii nagu ka meie harjunud oleme. Tädi jääb meie juurde seisma, räägib veel midagi itaalia keeles, vehib kätega ja jõllitab 😀 No ma tõesti ei tea 😀 “Sorry, English?” pakun lahkelt välja, mille peale tädi otsib välja paberid, millel peal minu nimi ja telefoninumber. “Yes!” ütlen ja tädi läheb ka kohe palju rõõmsamaks. Tundub aga, et natuke liiga vara rõõmustame, sest mida tädil kaasas ei ole, on värava võtmed. Helistab Antoniole. Ootame veel 5-10 minutit ning saabub ilmselt proua mees, võtmetega. Värav avaneb ning saame auto tänavalt ära parkida. Edasi läheb jälle huvitavamaks 😀

Tädi inglise keelt ei räägi ja tundub, et mitte midagi aru ka ei saa. Onu saab midagi aru, aga ei räägi. Mina itaalia keelest peale viisakusavalduste üldiselt aru ei saa ning sportlikust huvist segab Marko eesti keelega veelgi kaarte 😀 Räägime rahast. Linnamaks on 1€ inimese kohta, mis tuleb kohe ära maksta. Võtan rahakotist 10€ ning panen letile. “No!” hüüavad mõlemad nagu ühest suust, tädi punnitab silmi ja nõuab kahte eurot. Kuna onu ei räägi midagi, siis võtab rahakotist 2€ mündi ja näitab seda. Issand halasta, ma saan sellest ju aru, miks te mu 10€ ei võta? 😀 Lehvitan jätkuvalt oma paberrahaga, tädi ja onu hoiavad vaheldumisi kahe käega peast, siis sobravad rahakotist edutult vahetusraha otsida. Tõeline kaos 😀 Lõpuks päästab meid see, et Marko leiab oma rahakotist 5€ kupüüri, millele vahetusraha leitakse. Jess! “Aga toa eest on vaja 43€ ja kohe!” punnitab tädi jälle silmi. Oleme küll harjunud maksma hotellist lahkumisel, aga okei. Annan kaardi. Tädi jõllitab kaarditerminali ja küsib mehelt nõu, mida teha. Kumbki ei tea. Tädi paneb kaardi tagurpidi sisse – ei tööta; teistpidi – ei tööta. Kaarti on võimalik terminali sisestada neljal erineval moel ja ta proovib neid kõiki. Kell on palju, pikk päev on selja taga ja mul hakkab vaikselt sellest kinost küllalt saama.

Võtan oma kaardi ja panen kiip ees masinasse. “Kaart ei kehti” punnitab tädi silmi. Okei, proovime teist. Kordub sama veateade nii teise kui ka kolmanda kaardiga. Nüüd vaatab tädi meid juba sellise pilguga nagu oleksime röövlid, vargad ja mõrtsukad, kuigi ma seletan väga püüdlikult, et me just maksime nende samade kaartidega ja need toimivad küll. Lõpuks, ma ei tea mil moel, aga terminal tunnistab ühe kaardi söödavaks ja tädi hakkab nuputama, mis nüüd edasi teha.

Ekraanile oleks kuidagi vaja saada 43€. Vajutab 4, vajutab 3, aga ekraanil on 0,43€. See ei saa ju õige olla?! Vanamees ei tea ka midagi, tädi tõmbab kaardi igaks juhuks välja, vajutab punast nuppu ning ma tunnen, kuidas mul hakkab vasak silm kergelt tõmblema 😀

Kaart uuesti valetpidi sisse, siis teistpidi, siis õigesti ning uuele katsele. Seekord julgeb ta lisaks 4 ja 3 vajutada ka kahte 0 ning ekraanile saab õige number. Nüüd aga tekib küsimus, millist nuppu vajutada: punast, kollast või rohelist? 😀 Kõik on ju ilusad värvid, eks 😀 Vanamees loomulikult ei tea mitte midagi või siis teeskleb nii veenvalt. Ilmselgelt oma 40 abieluaasta jooksul omandatud oskus igaks juhuks mitte oma arvamus avaldada, siis ei saa ka õiendada. Selles koosluses täitsa kahju, sest et tädil ei põle peas mitte ükski pirn. Ma olen juba piisavalt kärsitu, et ise see roheline nupp ära vajutada ning tädi rõõmukiljatuse saatel saamegi lõpuks toa eest tasuda 😀

Toas järgneb põhjalik demonstratsioon selle kohta, kus on WC, kus on külmkapp ja et must pult on teleka ning valge konditsioneeri oma. “Bräkfäst ät äit” ütleb ta lõpuks ja jääb vastust ootama. Üritan välja uurida, et mis kellani oleks võimalik hommikust süüa ja pakun välja ka muid variante: “nine? ten?” Tädi ei saa aru. Onu vist midagi saab, sest pobiseb midagi tädile kõrva. ” Aaa, seven?” punnitab tädi uskmatult silmi, imestades, et keegi nii vara juba saia tahab süüa. “Ei-ei-ei, kell 8 on okei,” ütlen kiirelt, sest et issand küll, ma tõesti ei jaksa enam jaurata 😀 Mehel ilmselt midagi turgatab veel, pomiseb veel midagi naisele ja see ütleb äkki, et “Si! bräkfäst naaain, teenn… si!” ja siis kohe otsa ootamatu küsimus “vat du ju pröföör?” mille saatjaks on eriti uhke nägu ja ilmselt usk, et tegelikult me peale saia ei soovi midagi 😀 Sekundi murdosa jooksul lasen peast läbi võimalikud järgnevad stsenaariumid, kuhu ja kui kauaks see vestlus veel viia võib 😀 ja loobun. “Itääliän bräkfäst okei?” nõuab naine ja ma kinnitan, et nii on. Lõpuks saab toa ukse kinni panna ja voodile istuda. Huh!

Kuna kontrast eelmise hotelliga on päris valus ja aju keerulisest check-inist sodi, otsustame autoga linna peale minna. Otsime Sorrentos meeldima hakanud Puro kohvikut ning jalutame rannapromenaadil. Peatänavatel on juba rikkalikud jõulukaunistused ning söögikohtadest immitseb rasvalõhna. Teeme kiire tuuri, ostame prooviks kohalikku tänavatoitu ning kobime magama ära.

26. oktoober – Amalfi rannik

Kaunis päikseline päev, ideaalne Amalfi ranniku avastamiseks. Eelmisel õhtul on piisavalt googeldatud ning kõige ihaldusväärsemad sihtkohad on paigas, asume pärast Puro kohviku külastamist taas teele. Esimene peatus – Cetara. See on väike kaluriküla, mis on kuulus oma tuunikalalaevastiku ja anšooviste poolest. Ostame meiegi väikse purgi tuunikalaga kaasa, et sobival hetkel nahka pista. Muu parkimiseks broneeritud aja istume lihtsalt rannas ja naudime suveilma. 23 kraadi varjus – ei tea, kas sel suvel Eestis nii sooja ilma oligi? Meie oleme igatahes lühikestes riietes, kohalikud on aga juba sulejoped välja otsinud ning jälgivad rannas toimuvat eemalt.

Sõidame edasi, iga natukese aja tagant peatudes, vaateid imetledes ja imestades. Kaljud ja meri (või tegelikult ükskõik mis veekogu) on ikka suht kindla peale minek. Selle reisi kaunimad vaated on kindlasti siin. Oleme ranniku kitsastele teedele tulnud küll madalhooajal, kuid liiklust on sellegi poolest palju. Aeg-ajalt mõtleme, kui keeruline võib siin olla näiteks juulis. Parkimine on juba praegugi, oktoobri lõpus, väga keeruline. Enne Amalfis perekond Saarega kokkusaamist põikame veel läbi Ravellost ning ühest Unesco pärandi aiast ka läbi. Kõik lilled ilmselt ei õitse nagu kõrghooajal, aga ilus on ikkagi.

Kui sõitma hakates tundus, et meil pole mitte millegagi seda päeva täita ning tee saab ruttu otsa, siis kohtumispaika Amalfisse jõuame alles 3-4 paiku pärastlõunal. Jalutame rannas. Julgemad ka ujuvad, kuid peamine eesmärk on meil lihtsalt kõht täis saada. Lõunatame ja muljetame veel Kaido-Ailetiga ning kuna alustasime oma Amalfi ranniku tuuri erinevatest otstest, siis pärast seda kohtumist lähevad meie teed jälle lahku. Nemad Salernosse, meie Positanosse, kuhu leidsime hommikul Cetaras pingil istudes sobiva majutuse. Lõpetame eel-õhtusöögi Amalfis, kui päike juba kaljude taha kaob. Lehvitame hüvastijätuks ja lepime kokku, et kui Napolis ei näe, siis veinitame Eestis.

Positanosse jõuame juba pimedas. Linn on tuledes, valgustades nii pea kogu kaljuseina. Kõige kõrgemal linna kohal kõrgub kraana – tundub, et veel on ruumi, kuhu minna ja ehitada. Teeme kiire sissekolimise ja lähme linna uudistama. Hotell on pigem mäe ülemises pooles ja kui tee on vaid ühesuunaline ja viib alla, siis mööda seda kõndima hakkamegi. Õhtu on soe ja ilus ja otseselt eesmärki meil justkui pole. Kõnnime alla ja üles tagasi (mis tegelikkuses on päris mitu kilomeetrit, sellest pool korralikult ülesmäge) ning otsustame ühes nurgakohvikus või baaris korra ikka maha istuda ja väike vein ja suupisted võtta. Täitsa hämmastav ikka, kuidas nii väikses ruumis kõik toimetada saavad. Kui ma meie lauas istudes käe välja sirutaks, siis saaksin möödasõitvaid autosid vabalt puudutada.

27. oktoober – tagasi Napolisse

Kui on midagi, mida sa kindlasti teha ei taha, siis päikselisest, imeliste vaadetega nunnust Positanost fritüüritud Napolisse tagasiminek on kindlasti see. Venitame väljakirjutamisega viimse hetkeni ja raske südamega võtame suuna tagasi reaalsusesse. Sest et terve see Amalfi rannik ja väiksed nunnud külad-linnakesed – need on nagu unenäost. Positano neist kõigist kindlasti mu kõige-kõige lemmikum.

Napolis tagastame rendiauto, mis osutub parajaks närvide mänguks. Õnneks olime ennast võimalike kaasnevate jamadega eelnevalt kurssi viinud ning võtnud täiskindlustuse, mis lõpuks tasub ennast täiega ära. Rendifirmal õnnestub väga edukalt meie kaela veeretada pea olematu kriim, mida me kindlasti põhjustanud ei ole ja bumperi alla me ka autot kätte saades ei vaadanud 😀 Olen kindel, et me ei ole esimesed ega viimased, kes seda kriimu seal kinni maksavad.

Viimases ööbimispaigas paneme värske saiaga (mille muuga! 😀 ) nahka purgi Cetara tuunikala – kindlasti parim, mida ma elus saanud olen; ning kuna reisime käsipagasiga, siis oleme sunnitud ära jooma ka kõik veinid, mis meil veel alles on 😀 Õnneks ei ole me neid targu liiga palju varunud, küll aga kujutan ette perenaise nägu, kui ta hommikul koristama tuleb 😀 Õudne! 😀

28. oktoober – matk koju

Viimasel reisipäeval ootab meid jälle päevapikkune põnev seiklus marsruudil Napoli – Kopenhaagen – Helsingi – Tallinn. Viimane etapp seekord laevaga. Kui Napoli lennujaamas oma lendu ootame, mis näib üsna täis tulevat ning rahvamassist paistab selgelt silma selline Sepo Seemani tüüpi mees (teistest selgelt suurem, pikem, laiem, kole beež kalamehelötu peas 😀 Ei tea, miks mul kohe Sepo seostus :D), siis korraks mõtlen, et minu vedamise juures, mis tõenäosus on, et see jurakas minu kõrval maandub? 😀 Ega ma ei pidanudki väga palju mõtlema, et teada saada, et just nii vedanud mul ongi 😀

Taanlane sai ise ka aru, et ta on teistest suurem ja pakkus lennusaatjatele, et ta ootab lennuki lastimise lõpuni ja kui võimalik, siis läheb lösutab üksi kuskil taga üle terve rea 😀 Kuna aga seda võimalust ei tekkinud, siis pressis ta end ikkagi ühte kolmesesse istmekombosse. Keskele 😀 Mõtlesin nina vastu akent istudes, et mulle ju meeldibki aknast välja vaadata ja pole hullu midagi. Sellega muidugi aga elamus ei piirdunud 😀

Mees võtab juturaamatu välja ja hakkab hoolega lugema. Väga huvitav see raamat aga ilmselgelt ei ole, kuna üsna ruttu jääb tüüp magama. Raamat kukub põlvedelt põrandale, mees võpatab üles, vaatab, et ohhoo, raamat kukkus põrandale, korraks vist isegi sirutab sellele järele, kuid loobub kohe. Suva see raamat, magab edasi 😀

Oled sa kunagi kohanud paksu vanameest, kes magades ei norska? Aga paksu vanameest, kes suudaks jalad koos istuda? 😀

Olen Kopenhaagenis väga tänulik, kui see reis, kus minu päralt oli tervelt 50% minule mõeldud toolist 😀 , läbi saab ning lend Helsingisse on juba palju rahulikum. Seal tabab meid aga väga ebameeldiv ca 2 kraadi õhusooja, kui seda nii nimetada saab, ja märg lumeplöga, millel on maagiline võime puhkusemälestused hetkega kustutada 😀 Mis puhkus? Kus puhkus? Nii kuramuse külm on! 😀

Kodus on hea. Tagasivaadates mahtus lühikesse aega väga palju seiklusi, emotsioone ja mälupilte. Itaalia oma mitmekülgsuses on kindlasti riik, mida veelgi avastada ja kogeda soovin.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s